Alan adı alındı, sunucular ayarlandı, yazılımınız kuruldu, logonuz ve görselleriniz de hazır. İşte bundan sonrası çok önemli. Doğru pazarlama ve arama motorlarında etkili olabilmek için e-ticaret sitenizde yapmamanız gereken bazı etkenler bulunmaktadır. Google’ın gelişen arama algoritmaları ve kullanıcıların yükselen talepleri ile artık yeni nesil pazarlama teknikleri devreye girmektedir. İşte sitenizde yapmamanız gerekenler:

Doğru ve Akıllı Pazarlama ile İşinizi Büyütün
  • Her ürüne aynı etiket, meta-tag veya açıklama girmeyin. Ürünleriniz özgün olsun. Ürün etiketleri, meta-tagları ve açıklamaları ürünü tam açıklayıcı şekilde her ürüne özgü olması hem ziyaretçiler hem de arama motorları tarafından tercih edilir.
  • Site içeriğindeki ürün açıklamaları, yazılar, haberler ve sayfalar akıcı, imla kurallarına uyumlu ve özgün olmalıdır. Baştan savma ve imla hatalarıyla dolu hazırlanan içerikler hem kullanıcının sitede durma süresini azaltmakta hem de marka değerini düşürmektedir.
  • Rastgele veya yanlış ürün fiyatları girmeyin. Ürün fiyatlarınızı dikkatli girin ve güncel bulundurun. Müşteri ürünü aldıktan sonra talep edilecek ekstra ücret veya sipariş iptali kötü bir izlenim bırakır. Kazandığınız müşteriyi kaybedersiniz.
  • İndirimler ve kampanyalar yapmaktan korkmayın. Dönemsel veya stok bazlı indirimler ve kampanyalar siteye yeni müşteriler çekecektir.
E-Ticaret Firmalarında SEO
  • Sitenizin arama sıralamalarında yükseleceğini taahhüt eden yerlerden backlink paketleri almayın. Backlink; başka bir siteden kendi sitenize link alma (yönlendirme) yöntemidir. 2000’li yılların başında etkili olan bu yöntem 2013 yılında gelen Google arama motoru algoritma güncellemesinde etkisini yitirmeye başlamıştır. Günümüzde olumludan çok olumsuz etki bırakacak bir yöntemdir. Alakasız sitelerden kendinize yönlendirme yapmanız Google’ın yapay zekasına takılacaktır ve sitenizin aramalarda ceza dahi almasına sebep olabilir. Bu yüzden günümüz şartlarına uyumlu, doğal (whitehat seo) ve akıllı pazarlama yöntemleri uygulamalısınız.
  • Çok çeşitli ve çok koyu web-site arkaplanı renklerinden kaçının. Kaliteli bir görünüm ve içeriklerin görünürlüğü açısından ürün ve yazı gösterim ekranlarında açık renkleri tercih edin.